Pod vŕškami – výnimočný stavbársky aj urbanistický experiment

  • 13. 12. 2009

Stagnujúci predaj, vyschnuté toky bankových úverov, bezradnosť developerov nad zásobami nepredaných bytov, koketovanie s nájomným modelom financovania. O to viac prekvapí, keď sa aj v takýchto podmienkach vyskytnú takí, čo si trúfnu na nový megazámer. A skupine developerov Opera SL Group odvaha rozhodne nechýba. Projekt rezidenčného bývania Pod vŕškami v Záhorskej Bystrici, ktorá sa pre vysokú koncentráciu tzv. horných desaťtisíc premenovala na „bratislavské Beverly“, by mal byť – na rozdiel od luxusných vilových solitérov – prístupný aj širšiemu sociálnemu spektru.

Koncept modernej a komplexnej štvrte pre vyše 3-tisíc obyvateľov rozprestierajúcej sa na 31-hektárovom území v severozápadnej mestskej časti Bratislavy vychádza z kombinácie 86 pozemkov na výstavbu individuálnych rodinných domov, 24 na kľúč postavených rodinných domov a niekoľkých desiatok nízkopodlažných bytoviek, ktoré v jedno až 5-izbových bytoch ponúknu dokopy 115-tisíc m2 obytnej plochy. Nákupné centrum aj rozsiahly verejný park poskytnú každý približne po 8 000 m2.

Príprava celej infraštruktúry hneď a naraz

Po letnej prezentácii modelu celého projektu v mierke 1:250 a vzorového bytu v reálnej veľkosti so záhradou na predajnom mieste pristúpila skupina konečne k realizácii svojho rozsiahleho zámeru. Pokiaľ sa jej ho podarí doviesť do zdarného konca, bude to v kontexte hlavného mesta i celého Slovenska znamenať netradičný experiment nielen po architektonickej, ale i urbanistickej a sociologickej stránke. Novovzniknutá sídelná štruktúra svojím pestrým hmotovo-priestorovým substrátom a rôznorodým zložením totiž vytvorí akýsi spojovací článok medzi lukratívnou a priemernou zónou Bratislavy. A presne taký tu doteraz citeľne chýbal.

Vizualizácie: Pod vŕškami – Záhorská Bystrica / Opera SL Group a.s.