CBRE – prvá v predaji komerčných nehnuteľností

  • 16. 4. 2021

Globálna realitno-poradenská spoločnosť CBRE, ktorá pôsobí aj na Slovensku, je už desiaty rok po sebe najlepšie hodnotenou spoločnosťou na svete v rámci trhového podielu predaja komerčných nehnuteľností. Vyplýva to z výsledkov Real Capital Analytics (RCA).

Podľa prepočtov RCA dosiahla spoločnosť CBRE, počas roku 2020, globálne až 24,2 % z celkového trhového podielu v rámci všetkých druhov nehnuteľností. Pred svojim najväčším konkurentom tak spoločnosť získala náskok o 860 bázických bodov, pričom medziročne si ho navýšila o takmer polovicu.

Na prvej priečke

Okrem toho, že sa spoločnosť CBRE umiestnila na prvej priečke v globálnom meradle, rovnakú vedúcu pozíciu obsadila aj v rámci EMEA regiónu (ako aj aj v ďalších oblastiach: Amerike, Ázii aTichomorii). Zaujímavý je aj fakt, že CBRE svojou výkonnosťou prevýšila všetky medziročné výsledky aj v porovnaní so svojimi najväčšími konkurentmi.

V globálnom rebríčku RCA sa spoločnosť CBRE umiestnila na prvom mieste v rámci väčšiny segmentov realitného trhu. Prvú priečku obsadila v rámci predaja administratívnych, priemyselných a maloobchodných nehnuteľností, ale aj v oblasti predaja bytov a developmentu nehnuteľností. Toto sú konkrétne čísla, ktoré predstavujú globálny trhový podiel spoločnosti v rámci spomínaných segmentov za celý rok 2020:

  • kancelárske nehnuteľnosti – 22,7 %
  • logistické a priemyselné nehnuteľnosti – 30 %
  • maloobchodné nehnuteľnosti – 23,2 %
  • rezidenčné nehnuteľnosti – 22,8 %.

Na Slovensku 17% podiel

Predstavitelia CBRE odhalili aj výsledky, ktoré minulý rok dosiahli v rámci trhu na Slovensku. Podiel spoločnosti u nás bol taktiež pomerne vysoký. Konkrétne sa jednalo o viac ako 17 % na všetkých transakciách uzatvorených na trhu komerčných nehnuteľností (v objeme približne 90 miliónov eur), či už uzatvorených priamo alebo cez transakčných poradcov.

Tím investičných nehnuteľností CBRE Slovensko si pripísal podiel na uzatvorených transakciách kancelárskych nehnuteľností vo výške 34 % na celkovom objeme 194 miliónov eur, v prípade priemyselno-logistických nehnuteľností šlo o podiel  viac ako 8 % v transakčnom objeme 251 miliónov eur. „Aj napriek náročnej situácii na investičnom trhu s komerčnými nehnuteľnosťami sme sa, ako CBRE Slovensko, v uplynulom roku 2020 opäť dokázali podieľať na významnom objeme uzatvorených transakcií. Čo je podstatnejšie, v tomto trende plánujeme pokračovať aj tento rok, a to prostredníctvom inovácií a zefektívnení predajných procesov, čo na konci dňa prináša našim klientom najvyššiu hodnotu za peniaze,“ vyjadril sa na margo ocenenia Ľubor Procházka, obchodný riaditeľ CBRE Slovensko.

„Vysoký trhový podiel našej spoločnosti je dôkazom globálnej konektivity, bezkonkurenčných odborných znalostí v rámci realitného trhu, ale aj integrovaných finančných schopností, ktoré náš tím poskytuje v rámci kapitálových trhov. Naši odborníci vytvárajú vždy nové príležitosti, čo znamená, že aj na tých najnáročnejších trhoch dokážeme klientom pomôcť dosiahnuť špičkové výsledky,“ uzatvára Chris Brett, riaditeľ oddelenia pre kapitálové trhy EMEA regiónu v spoločnosti CBRE.

SF/sk