„Nearshoring“ mieri do Európy

Európske podniky už roky presúvajú výrobu do vzdialených lokalít, pričom sa zameriavajú najmä na Áziu a oblasť Tichého oceánu. Nedávne globálne otrasy však narušili dodávateľské reťazce a poukázali na dĺžku a zložitosť procesov umožňujúcich získavanie, prepravu a spotrebu rôznych produktov.

Investíciám dominovali kancelárske budovy

Aj napriek negatívnym očakávaniam a skúsenostiam z posledného ochladenia trhu v roku 2008, kedy sa trh úplne zastavil a investície do komerčných nehnuteľností neprichádzali, sa situácia nezopakovala a trh zostáva likvidný aj keď sú investori ochotní kupovať za vyššie výnosy. Vďaka vysokej inflácii v kombinácii s rastom trhových nájmov zostali hodnoty na meter štvorcový pri skladových priestoroch nezmenené, zatiaľ čo segment kancelárii zaznamenal mierny pokles hodnôt. Sekundárny trh s menej atraktívnymi kancelárskymi priestormi bol zasiahnutý poklesom významnejšie, pretože neumožnil majiteľom zvýšiť nájmy narozdiel od prémiového segmentu.

Slovenským nákupným centrám sa opäť darí

Rovnako ako iné segmenty podnikania, aj maloobchodný sektor si prešiel ťažkým obdobím, ktoré podčiarkovala nielen pandémia koronavírusu, ale aj energetická kríza či geopolitická situácia. Jeho výkonnosť však rástla už v závere roku 2022 a rovnako tomu bolo aj v prvom štvrťroku 2023.

FIRMY VYHĽADÁVAJÚ EKOLOGICKÉ BUDOVY

Zistenia najnovšieho prieskumu globálnej realitno-poradenskej spoločnosti CBRE poukazujú na to, že firmy pri kúpe či prenájme svojich budúcich nehnuteľností čoraz viac nazerajú na tzv. ESG agendu (environmentálne a sociálne faktory, ale aj faktor riadenia rizík). Mnohé z nich taktiež dávajú pri svojom rozhodovaní prednosť práve budovám so zelenou certifikáciou. Tie, okrem iného, využívajú obnoviteľné zdroje energií a znižujú ich samotnú spotrebu.

Slovensko dominovalo v objeme investícií do nehnuteľností

Trh s nehnuteľnosťami, tak ako aj iné oblasti, zažíva už 3 roky turbulentné obdobie. Podľa aktuálnych dát globálnej realitno-poradenskej spoločnosti CBRE sa však slovenský realitný trh s neľahkými časmi popasoval solídne. Ukázala to aj jej najnovšia veľká správa „Real Estate Market Outlook 2023“.

Prieskum CBRE: Takto chceme v budúcnosti bývať, pracovať a nakupovať

Nový CBRE prieskum identifikoval štyri hlavné oblasti, ktoré budú ovplyvňovať rozhodnutia ľudí v oblasti nehnuteľností: duševnú pohodu, lokalitu bývania aj práce, ESG princípy a hybridnú prácu. Viac ako 40 % respondentov, ktorí sa plánujú presťahovať v najbližších dvoch rokoch, chce bývať v blízkosti centier miest. Len 10 % chce ísť bývať do zahraničia Aj napriek tomu, že čoraz častejšie pracujeme z domu, kancelárie sú, pre firmy aj ich zamestnancov, aj naďalej dôležité. Až 90 % Európanov chce pracovať flexibilne, a teda ako z domu, tak aj z kancelárie. Mení sa aj naše nákupné správanie. Spotrebitelia až 7 z 10 kategórií tovaru nakupujú radšej v kamenných obchodoch ako cez internet.

Michal Šourek: remspace míří k vizím

K poslednímu dni minulého roku Stavební fórum, jež mělo v té době za sebou více než dvě desetiletí působení na českém realitním trhu, změnilo název na remspace. Jaké jsou příčiny a samozřejmě i důsledky této změny, o tom jsme mluvili s hlavou remspace architektem Michalem Šourkem.

DRFG postaví v Bratislavě mrakodrap

Panorama Bratislavy a jeho centra v dohledné době doplní další mrakodrap. Vícefunkční komplex Ister Tower postaví investiční skupina DRFG ve spolupráci s místním developerem The Galata Group (TGG).

V súkromnom vlastníctve je až 91 % bytov

Podľa najnovších dát spoločností CMS a CBRE investície do súkromného nájomného rezidenčného sektora stúpli medziročne o 38 %. Slováci ale majú tendenciu byty vlastniť, dôvodom je aj nedostupnosť nájomných bytov.

Architektonické trendy súčasnosti

  • 29. 9. 2022
Architektúra a urbanizmus sú odbory, ktoré ovplyvňujú každodenný život väčšiny z nás. Profesionáli z týchto oblastí, sa zásadnou mierou podieľajú na vzhľade miest i komforte ich obyvateľov. Avšak než sa ich vizionárske predstavy môžu zhmotniť do reálnych stavieb, vyžaduje to čas.

Víťaz OFFICE ROKA 2021 má filmové kancelárie

Porota 6. ročníka súťaže Office Roka 2021 to vôbec nemala jednoduché. Z 29 nominovaných vybrala až 11 finalistov. Po osobných obhliadkach priestorov ju čakala živá diskusia a náročné rozhodovanie o víťazoch. Znovu sa potvrdilo, že na Slovensku sú spoločnosti, ktoré dokážu do pracovných priestorov pretaviť nekonvenčné, prekvapujúce a originálne nápady.

Ceny rezidencí v SR dále rostou

Nabídkové ceny bytů a rodinných domů na Slovensku v prvním čtvrtletí meziročně stouply o 23,3 %, proti předchozímu čtvrtletí pak o 8,5 %. Informovala o tom slovenská centrální banka (NBS), která od letošního roku změnila metodiku výpočtu cen rezidenčních nemovitostí. Podle analytiků NBS vývoj na trhu patrně ovlivnily zvyšující se úrokové sazby z úvěrů.

Kancelárie vstupujú do novej éry

  • 7. 2. 2022
V novej ére kancelárií budeme počuť pojmy ako optimalizácia, digitalizácia, flexibilita, well-being či home office. Dobrou správou je, že stredobodom záujmu firiem bude stále človek – zamestnanec.