Dopyt po starších bytoch v lepších lokalitách rastie, cena nájmov v Bratislave klesá

  • 22. 5. 2017

[caption id="attachment_5985" align="alignright" width="300"]

Ceny prenájmov klesajú – priemer je 660 €

Ceny prenájmu s energiami v priemere oproti predchádzajúcemu kvartálu takisto mierne zlacneli. Konkrétne sa za celú Bratislavu dostali na úroveň 660 € mesačne. Oproti predchádzajúcemu kvartálu sa znížili o 4,1%, zatiaľ čo medziročne klesli o 1,2%. Za poklesom priemernej ceny stála najmä nižšia rozloha bytov ponúkaných na prenájom, keď sa do ponuky dostalo viac jednoizbových bytov. Z hľadiska stavu tvorili 34% ponuky prenájmu novostavby, byty s kompletnou alebo čiastočnou rekonštrukciou tvorili 62% a byty v pôvodnom stave tvorili len zvyšné 4%. Cenový rozdiel medzi prenájmom novostavieb a bytov s kompletnou resp. čiastočnou rekonštrukciou bol 110 € mesačne. Novostavby stáli v priemere 720 € mesačne a zrekonštruované byty 610 €.

Ponuke prenájmu dominovali tradične najmä dvoj a trojizbové byty, ktoré spolu zodpovedali za 69% ponuky (dvojizbáky sami o sebe tvorili 45% celkovej ponuky). Okrem toho sme v sledovanom kvartáli zaznamenali aj vyšší výskyt jednoizbových bytov, ktoré predstavovali 25% ponuky. Z hľadiska jednotkovej ceny prenájmu (ceny na m² s energiami) došlo medzikvartálne takisto k poklesu, ale len o 1%, na 11,26 €. „Prvý štvrťrok 2017 pre sekundárny trh a prenájmy priniesol cenový pokles,“ hovorí hlavný analytik Bencont Investments Matúš Jančura. V prípade prenájmu bol pokles na m² len mierny a dalo sa hovoriť skôr o stagnácií, čo je v súlade s očakávaniami.

Matúš Jančura: „Ceny prenájmu sa pravdepodobne vzhľadom na mzdovú úroveň už nachádzajú blízko svojej maximálnej úrovne.“ Zaujímavejšie je však dianie na sekundárnom trhu s nehnuteľnosťami. Tu analytici videli presun ponuky do lacnejších lokalít, čo bolo s veľkou pravdepodobnosťou spôsobené zvýšeným dopytom po starších bytoch v Starom a Novom Meste, ktoré sa vypredali a v ponuke teda vystupovali v menšom počte. Pri porovnaní s cenami novostavieb tu vznikajú značné cenové rozdiely, ktoré v blízkej budúcnosti pravdepodobne zažijú istú korekciu.

„V budúcnosti môžeme predpokladať, že ceny starších bytov v Starom a Novom Meste budú rásť, zatiaľ čo ceny novostavieb v týchto lokalitách budú skôr stagnovať. Ceny starších bytov vo zvyšných častiach Bratislavy pravdepodobne budú rásť takisto, no miernejším tempom. Veľkou výhodou starších bytov oproti novostavbám ostáva skutočnosť, že sú pripravené na nasťahovanie sa, zatiaľ čo novostavby sa predávajú drvivou väčšinou len z papiera. Táto skutočnosti sa blízkej budúcnosti pravdepodobne nezmení. Rezerva dostavaných novostavieb sa jednoducho nestíha vytvoriť,“ uzatvára Matúš Jančura