HB Reavis začína výstavbu projektu Stanica Nivy. Ako prvá sa stavia kancelárska budova Nivy Tower.

  • 17. 5. 2017

[caption id="attachment_5991" align="alignright" width="300"]HB Reavis začína výstavbu projektu Stanica Nivy. Ako prvá sa stavia kancelárska budova Nivy Tower.[/caption]

HB Reavis začína s výstavbou projektu Stanica Nivy. Ako prvú začne budovať administratívnu vežu Nivy Tower, ktorá sa stane dominantou Bratislavy s najvyšším bodom na 125 m. V lete pristúpi developer k výstavbe nového autobusového terminálu s nákupným centrom a tržnicou na mieste pôvodnej autobusovej stanice.

Stanica Nivy, nová brána do mesta Stanica Nivy skombinuje medzinárodný autobusový terminál, nákupné centrum, modernú tržnicu a výškovú administratívnu budovu. Nové priestory budú mať tri nadzemné a dve podzemné podlažia, pričom nástupištia autobusov sú plánované v prvom podzemnom podlaží. Unikátnou komunitnou črtou novej stanice je zelená strecha s mestskými záhradami, bežeckou dráhou a kompletným vybavením pre aktívny oddych a šport. Projekt počíta s vytvorením 2150 parkovacích miest. Výstavba navyše prinesie aj novú dopravnú a technickú infraštruktúrou v okolí. Nová stanica bude pohodlne prístupná pre hromadnú a individuálnu dopravu. Okolie budovy bude samozrejme prispôsobené aj pre cyklistov a peších návštevníkov.

„Veľmi sa tešíme, že po rokoch príprav sa môžeme pustiť do samotnej výstaby projektu Stanica Nivy. Multifuknčný koncept z neho robí vlajkovú loď našich projektov, ktorá prinesie Bratislave novú autobusovú stanicu, kvalitné nákupné centrum s tržnicou aj high tech kancelársku budovu. To všetko v srdci novovznikajúcej biznis štvrte, ktorá má v prípade schválenia nášho zámeru šancu aj na dopravné prepojenie s druhým brehom Dunaja formou nadzemky,“ uviedol Jakub Gossányi, Head of Development, HB Reavis Slovakia.

Po svojom dokončení prinesie projekt Bratislave moderný obchodno-transportný uzol na svetovej úrovni. Cieľom je popri modernizácii existujúceho dopravného uzla vybudovať aj nový social hub a reprezentatívnu vstupnú bránu do hlavného mesta a zároveň komfortne obslúžiť všetkých návštevníkov, cestujúcich, zamestnancov novej bratislavskej biznis štvrte, ako aj obyvateľov susediacich rezidenčných zón.

Nivy Tower, unikátna poloha, high tech riešenia Prestížna poloha Nivy Tower, ktorá sa bude nachádzať na rohu Svätoplukovej a Mlynských nív, bude východnou bránou do novovznikajúcej štvrte v Bratislave. Návštevníkom poskytne jedinečný panoramatický výhľad na mesto. Na samom vrchu bude unikátna reštaurácia prístupná pre každého s dychberúcim výhľadom na bratislavský hrad, či Kamzík a Kolibu, do ktorej sa dostanete samostatným výťahom. Nivy Tower bude mať aj ďalšie unikáty – najrýchlejšie výťahy na Slovensku či najlepšie napojenie na verejnú dopravu v hlavnom meste.

Smart solutions nielen pre cyklistov V podzemí Nivy Tower bude plne vybavené zázemie pre cyklistov, kam sa každý ľahko dostane cyklovýťahom z prízemia cez samostatný vstup. Na recepcii budú môcť nájomníci zase využivať novodobé concierge služby a vychutnávať si pravidelné výstavy.

Dokončenie Nivy Tower je plánované na prelom rokov 2019–2020 a prinesie viac ako 31.000 m2 prenajímateľnej plochy. Projekt sa bude môcť pýšiť WELLbeing certifikáciou Core and Shell na leveli GOLD, administratívnymi priestormi vybavenými LED svetlami či s možnosťou na mieru vyrobených vyťahových lobby pre nájomcov. Za designom Nivy Tower stojí britské architektonické štúdio Benoy v spolupraci so slovenským ateliérom Siebert + Talaš, ktorí navrhovali aj koncept pre novú autobusovú stanicu Nivy.

Náhradná autobusová stanica V čase výstavby novej autobusovej stanice budú môcť cestujúci využívať služby náhradnej stanice na Bottovej ulici, ktorá kvalitne nahradí funkciu tej súčasnej. Spoločnosť HB Reavis zároveň nedávno dokončila prvú fázu transformácie Centra Bottova na náhradnú autobusovú stanicu, ktorá počas výstavby v plnej miere nahradí potrebné kapacity.

Viac o projekte Stanica Nivy Koncept Stanice Nivy navrhli svetoví experti na retail, britská architektonická kancelária Benoy v spolupráci so slovenským ateliérom Siebert + Talaš. Stanica NIVY bude výnimočná modernou mestskou tržnicou zameranou na čerstvé potraviny, kvalitnú sezónnu ponuku a domáce produkty. Spolu s širokým výberom reštaurácií, fastfoodov, kaviarní a kvalitných potravín vytvorí z novej autobusovej stanice vychytenú food destináciu s potenciálom stať sa dôležitou turistickou atrakciou Bratislavy.

Druhou výraznou črtou projektu bude orientácia na rodinu a aktívne trávenie voľného času. Súčasťou projektu bude viacero indoor and outdooor detských zón a zelená strecha vytvorí v centre mesta nový kvalitný verejný priestor určený pre oddych a na rôzne formy kultúrneho a spoločenského vyžitia. V neposlednom rade by sme radi zdôraznili aj výrazný praktický rozmer ponuky služieb a rýchlo-obrátkového tovaru, ktorým bude venované celé prízemie centra. Návštevníci tak pohodlne a rýchlo pod jednou strechou nájdu a vybavia čo bežne potrebujú.

Zelená strecha, o rozlohe dvoch futbalových ihrísk, navrhnutá medzinárodne uznávanými expertmi BDP (UK), prinesie lokalite niekoľko násobne viac zelene než sa v nej nachádza dnes. Projekt Stanice NIVY zlepší kvalitu ovzdušia v celom okolí, autobusová stanica bude v podzemí s vlastnou mikroklímou, strecha bude komplet zelená čím uľaví okoliu v letných horúčavách, dôjde zároveň k zníženiu hlučnosti. Podobné stanice sa dajú nájsť v Madride, Mníchove, Helsinkách, či New Yorku.

Nadzemná elektrická dráha Širšou súčasťou projektu Stanica Nivy je aj zámer realizácie nadzemnej elektrickej dráhy, ktorá prepojí dva brehy Dunaja – zónu Nivy a Petržalku. HB Reavis navrhuje doplnkové dopravné riešenie, pre dve časti Bratislavy, ktoré je vhodnou alternatívou pre nosný systém verejnej dopravy. V kontexte mohutného rozvoja mestských častí bude toto riešenie prínosom pre všetkých bratislavčanov.