Konferencia Reality a development spája samosprávu a developerov

  • 13. 5. 2015

[caption id="attachment_6696" align="alignright" width="300"]Konferencia Reality a development spája samosprávu a developerov[/caption]

Ešte to nie je zlatá baňa, ale už ani studňa, ktorá len utopí peniaze. Slovensko zažíva malý realitný boom, pribúdajú nové byty, obchodné i kancelárske komplexy. Do diskusie vstupuje samospráva so svojimi niekedy nerealistickými požiadavkami. Prebúdzajú sa aj špekulanti a investori hľadajúci bezpečné úložisko financií.

Neprepáľme to, vyzýva 9. ročník TREND konferencie Reality a development (28.5., hotel NH Gate One, Bratislava). Poukazuje tým na časy, keď realitní hráči do bubliny dúchali dovtedy, kým nespľasla.

O biznise budeme hovoriť v štyroch okruhoch. Čo chce developer, samospráva a obyvateľ? Do úvodnej diskusie sa zapojí primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal, starosta Nového Mesta Rudolf Kusý, Peter Kysela zo spoločnosti Atrios a iní. Nadhľad vnesie Albert Wimmer, Rakúšan zodpovedný za to, ako dnes vyzerá obdivovaná viedenská štvrť Hauptbahnhof.

Kľúčovou časťou realít sú aj komerčné nehnuteľnosti. Na Slovensku prebieha nákupný ošiaľ a staršie kancelárie opúšťajú nájomníci. O tom, ako sa darí Bory Mall, príde porozprávať Milan Klégr, ktorého doplní Philipp Gansch z Immofinanzu vlastniaceho obchody a kancelárie Polus. Pohľad nájomcu zasa zastúpi Peter Štecko, majiteľ Medusa Group. Možno počítať aj s ďalšími účastníkmi.

Veľkým otáznikom trhu je pokračujúci bytový boom. Novostavby pribúdajú, investori rozmrazujú plány. Silný dopyt tlačí na rast cien. Ako na konkurenčnom trhu uspieť, povie Milan Murcko z YIT, Filip Žoldák zo spoločnosti Herrys a zapojí sa starosta Dúbravky Martin Zaťovič a ďalší. Realitný trh prešiel premenou od starých panelákov až po brownfieldy. Na Slovensku je totiž stále veľa budov, ktorým možno dať rekonštrukciou nový život. Či sa ich oplatí modernizovať alebo ich radšej zbúrať, odpovie Irakli Eristavi z architektonického ateliéru zerozero, Ľuboš Čema zo spoločnosti Iuris a iní.

Ako každý rok, aj tento sa budeme snažiť, aby boli pre prínosom nielen moderované diskusné panely s otvorenými debatami, ale aj stretnutia, výmena kontaktov a spoznávanie nových ľudí. Viac o konferencii nájdete na: http://konferencie.etrend.sk/…nt-2015.html