Realitný trh naberá nový dych

  • 1. 4. 2015

[caption id="attachment_6714" align="alignright" width="300"]Realitný trh naberá nový dych[/caption]

Ako sa vyvíja realitný trh po skončení recesie? – predovšetkým na túto otázku sa pokúsi odpovedať už 11. ročník konferencie Stavebného fóra, ktorá sa pod názvom „Real Estate Market 2015 – Development & investície“ uskutoční 23. apríla v bratislavskom Austria Trend Hoteli.

Podobne ako celý región strednej a východnej Európy dnes i Slovensko prežíva viditeľné ekonomické oživenie, ktoré je dôkazom toho, že recesia z prelomu dekády je už definitívnou minulosťou. Aké sú ale presné parametre súčasného hospodárskeho rastu, kde sú jeho silné a slabé miesta a predovšetkým aká je jeho najbližšia budúcnosť – na to sa vo svojom úvodnom príspevku pokúsi odpovedať Mária Valachyová, vedúca analytického oddelenia Slovenskej sporiteľne.

V paneli venovanom komerčným nehnuteľnostiam jeho aktívni účastníci, napríklad Peter Píš z developerskej spoločnosti J&T Real Estate, Peter Kysela zo spoločnosti Atrios, či Daniel Kúth z konzultačnej firmy Jones Lang LaSalle, zmapujú aktuálny vývoj jeho jednotlivých segmentov. Reč bude tiež o boome výstavby logistických areálov, ktorá je reakciou na vzostup dopytu po skladovacích a priemyslových kapacitách v strednej a východnej Európe, či o trende kombinovania rôznych typov nehnuteľností do jedného celku. Napríklad retail a byty, retail – logistika apod.

S pohľadom z „druhej“ strany, teda optikou investorov, účastníkov konferencie v rámci tohto panelu zoznámi Guy Speir z realitného fondu Heitman. Nemenej dôležitá ako celková hospodárska situácia je pre realitný biznis tiež kvalita legislatívneho prostredia, ktoré má zásadný vplyv najmä na realizáciu výstavby, súvisiace povoľovacie konanie i oblasť územného plánovania. Vzťahy medzi stavebníkmi, respektíve developmentom a dodávateľmi stavebných prác z hľadiska realitného práva budú predmetom vystúpenia renomovaných právnikov Róberta Daniša z advokátnej kancelárie Wilson & Partners a Martina Mendela od Dentons Europe. V rámci legislatívneho panela sa objaví i problematika stavebného a katastrálneho zákona, ale i zaujímavá prípadová štúdia týkajúca sa zákona o verejnom obstarávaní.

Veľmi významným segmentom realitného trhu sú byty a rezidenčný development.

Sú second handy konkurenciou pre novostavby? – i na túto otázku budú hľadať odpoveď experti v rámci posledného panela konferencie, ktorý bude vedený prezidentom Národnej asociácie realitných kancelárií, Jánom Palenčárom. Aktívni účastníci (napr. Ingrid Konrad, hlavná architekta Bratislavy, Pavel Pelikán (J&T Real Estate) či Filip Žoldák z realitnej kancelárie Herrys) sa budú venovať i bytovej výstavbe v metropole, vzťahom medzi mestom a developermi a novým plánovaným projektom.

Viac informácií o konferencii nájdete na http://www.stavebne-forum.sk/…ar/index.php