UNIQ Staromestská získala zlatý certifikát LEED

  • 29. 10. 2017

[caption id="attachment_180" align="alignright" width="300"]UNIQ Staromestská získala zlatý certifikát LEED[/caption]

Noví nájomníci luxusnej administratívnej budovy UNIQ Staromestská si od októbra 2017 oficiálne užívajú výhody budovy s medzinárodne uznávaným certifikátom LEED na úrovni Gold. Nový projekt jedného z najväčších slovenských developerov Cresco Group totiž úspešne, len päť mesiacov po kolaudácii, prešiel aj náročnou certifikáciou ekologických stavieb.

„Zelený certifikát LEED potvrdzuje, že UNIQ Staromestská je zárukou kvalitného pracovného prostredia a zodpovedného prístupu k životnému prostrediu. V projekte bola hodnotená ekologická, ekonomická, funkčná aj technická stránka budovy. Ako jeden z mála developerov sme mali vzácnu šancu vytvoriť v centre hlavného mesta úplne novú budovu. Aj preto sme sa snažili do projektu priniesť to najlepšie zo všetkých oblastí – nielen z dizajnu, ale aj najmodernejšie technológie s ohľadom na životné prostredie,“ uviedol Ján Krnáč, výkonný riaditeľ developerskej spoločnosti Cresco Group.

„Hoci spotreba energií v budove je závislá najmä od jej užívateľov, pri splnení podmienok certifikácie LEED môže byť stavba v rámci prevádzkových nákladov úspornejšia aj o 16 % na chod energetických systémov, ako je vykurovanie, chladenie, vetranie, osvetlenie oproti referenčnej budove. Pri UNIQ Staromestská napríklad polovicu strechy pokrýva extenzívna zeleň, ktorá nepotrebuje špeciálnu starostlivosť, zabraňuje efektu tepelného ostrova na okolie a zároveň znižuje aj náklady na chladenie. Tepelný komfort budovy aj využitie denného svetla boli preverené modernými počítačovými simuláciami už počas návrhu projektu. Rovnako aj kvalita fasády bola preverená termovíznou štúdiou pre kontrolu kvality realizácie,“ prezradil Marek Kremeň, audítor zo spoločnosti EXERGY Studios a Simulácie budov.

Novú budovu už využívajú prví nájomníci ako napríklad renomovaná advokátska kancelária Čechová & Partners či spoločnosť Oriflame, ktorá do UNIQ Staromestská premiestnila svoje sídlo a obsadila aj časť retailových priestorov. „K doterajším nájomcom sa postupne v októbri pridajú aj spoločnosti ako napríklad CMS, Crowdberry či CBRE. Naším cieľom je poskytnúť všetkým nájomcom energeticky úsporné a vysoko kvalitné priestory,“ doplnil Ján Krnáč. Spoločnosť CBRE Property Management Group je zároveň partnerom developera v správe budovy.

Aké vlastnosti UNIQ Staromestská rozhodli o získaní LEED certifikátu:

  • centrálna poloha s dobrou občianskou dostupnosťou,
  • nabíjacie stanice pre elektromobily,
  • bicyklové stojiská so šatňami a sprchami,
  • pochôdzna zelená strecha bez potreby pravidelnej údržby,
  • technológie na úsporu vody a elektrickej energie.

Novostavba UNIQ Staromestská s tromi podzemnými a siedmimi nadzemnými podlažiami ponúka náročným klientom 7 565 m2 kancelárskych priestorov a 917 m2 plochy pre maloobchodné prevádzky a sklady. K vysokému hodnoteniu budovy v kategórii LEED Gold významne prispeli aj autori projektu zo štúdia Bogle Architects a tím profesionálov na strane developera, spoločnosti Cresco Group, vďaka ktorým vyrástol na ploche bývalého parkoviska moderný butikový projekt, ktorý vyplnil exponované nárožie Veternej a Staromestskej ulice. „Teší nás, že sme súčasťou projektu, ktorý je výborným príkladom zodpovedného prístupu k navrhovaniu. Vychádza zo snahy nášho ateliéru premýšľať inak a posúvať hranice možností,” hodnotí spoluprácu Ian Bogle, zakladateľ Bogle Architects.