Aktualizácia plánu výstavby diaľnic má byť známa o mesiac

15. 10. 2012

Aktualizácia Programu prípravy a výstavby diaľnic a rýchlostných ciest na roky 2011 až 2014 by mala byť známa najneskôr v novembri. Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja by malo o mesiac predložiť aktualizáciu diaľničného plánu do pripomienkového konania a v decembri aj na rokovanie vlády. Príprava aktualizácie diaľničného programu, ktorý vlani v júli schválila vláda Ivety Radičovej, je podľa rezortu dopravy v plnom prúde a príslušné odborné útvary sa zaoberajú jej pracovnou verziou. „Podľa Plánu práce vlády na rok 2012 máme diaľničný plán predložiť na rokovanie vlády v decembri, čo znamená, že najneskôr v priebehu novembra by mal ísť do pripomienkového konania. Robíme všetko pre to, aby sme to splnili, a veríme, že reálne termíny budú skoršie. Stále existuje veľa otáznikov, ktoré postupne riešime,“ informoval agentúru SITA hovorca ministerstvo dopravy Martin Kóňa.

Najväčší otáznik je nad podmienkami výstavby sporného úseku diaľnice D1 Turany – Hubová medzi Turcom a Liptovom. Stále nie je známe, ako dopadnú rokovania s Európskou komisiou o trasovaní pripravovaného diaľničného úseku. „Ak by sa zástupcovia Európskej komisie z akéhokoľvek dôvodu nestotožnili s naším názorom o miere ekologických dopadov nami navrhovaného variantu, malo by to, samozrejme, dopad na termíny či predbežné odhadované náklady na výstavbu dopravnej infraštruktúry obsiahnuté v spomínanom dokumente,“ uviedol Kóňa s tým, že rokovania s Európskou komisiou ešte pokračujú. Predmetom rokovaní s Bruselom o diaľnici Turany – Hubová sú aj dodatočné zmierňujúce opatrenia vplyvov stavby na životné prostredie, ktoré navrhla slovenská strana. Ide totiž o environmentálne citlivé územie. Zmierňujúce opatrenia sú napríklad zamerané na znižovanie úmrtnosti vtákov a netopierov, zabezpečenie dostatočných migračných koridorov pre lesnú zver, ako aj ochranu prírody pred hlukovými a svetelnými vplyvmi. „Keďže rokovania, aj o konečnej podobe týchto opatrení, stále trvajú, neradi by sme o podrobnostiach informovali pred ich ukončením. Ďalší postup bude závisieť od výsledkov Primeraného posúdenia vplyvov na životné prostredie, ktoré by mali byť známe v priebehu októbra,“ dodal Kóňa.

Ministerstvo dopravy zároveň dúfa, že vyhodnocovanie ponúk v tendri na výstavbu úseku D1 Lietavská Lúčka – Višňové – Dubná Skala, ktorého súčasťou bude aj tunel Višňové, nebude súťaž zbytočne predlžovať. „Ponuky vyhodnocuje nezávislá výberová komisia. Do jej rozhodnutia nemôžeme zasahovať,“ informoval Kóňa. Veľa však podľa neho závisí aj od prístupu uchádzačov a toho, do akej miery budú tender zdržiavať námietkami.

Počet shlédnutí: 1