Bratislava: Povolenia pre Starý most budú do konca januára

16. 1. 2013

Do konca januára budú platné všetky stavebné povolenia v súvislosti s rekonštrukciou Starého mosta v Bratislave, informoval v stredu na tlačovej konferencii primátor hlavného mesta Milan Ftáčnik. Mesto čaká ešte na jedno povolenie. „Čiže bude schválená dokumentácia, podľa ktorej bude možné uskutočniť stavbu a mesto dostane súhlas od ministerstva dopravy na to, aby vypísalo súťaž na výber zhotoviteľa,“ povedal bratislavský primátor. Práce na Starom moste by sa mohli začať zhruba od polovice roka.

Podľa Ftáčnika pôjde o medzinárodný tender, hľadajú konzorcium, ktoré má skúsenosti s výstavbou mostov. Most musí byť hotový do konca roku 2015, čo je podmienkou pre financovanie z eurofondov. Podľa Ftáčnika by mal byť most hotový do polovice roka 2015, pol roka si nechávajú rezervu napríklad pre nepriaznivé počasie či nepredvídateľné okolnosti. Bratislavská samospráva sa pri tomto projekte uchádza na ministerstve dopravy o nenávratný finančný príspevok vo výške 84 miliónov eur vrátane DPH. Mesto sa bude podieľať na jeho financovaní piatimi percentami, zaplatí 4,2 milióna eur.

V marci minulého roku mestské zastupiteľstvo rozhodlo, že bude preferovať novú konštrukciu Starého mosta, ktorá bude mať podľa primátora životnosť 100 rokov. Súčasnú konštrukciu zložia. Novú konštrukciu začnú nasúvať z petržalskej strany Dunaja. „Budú tam veľkorysé lávky pre peších a cyklistov, 4,5 metra po oboch stranách, dnes tam máte 1,5 metra,“ uviedol primátor. Primátor uviedol, že o starú konštrukciu mosta majú záujem obce z východného Slovenska, ktoré by ju chceli využiť na preklenutie svojich tokov. Súčasná šírka 90 metrov pre preplávanie lodí sa zmení pri novej konštrukcii na 135 metrov, dve pilóty totiž odstránia a nahradia ich jednou.

Bratislavský primátor na včerajšej tlačovej konferencii predstavil plány hlavného mesta na rok 2013. Podľa neho sa bude niesť v znamení realizácie najmä projektov v oblasti dopravy, ktorých je symbolicky 13. Mesto napríklad v tomto roku ráta s novými autobusmi a trolejbusmi na cestách, nové električky by mohli pribudnúť v roku 2014, resp. v roku 2015. Mesto tiež plánuje v tomto roku na svojom území spustiť požičiavanie bicyklov či pohnúť sa ďalej pri rekonštrukcii električkovej trati v Dúbravke. Na pláne je aj spustenie Bratislavskej integrovanej dopravy na Záhorí, tento rok by tiež chceli otvoriť tunel pre električky pod hradom.

Počet shlédnutí: 0