Začali súťaže na stavbu piatich úsekov diaľnic a rýchlociest

4. 3. 2013

Národná diaľničná spoločnosť, a.s. vyhlásila avizované tendre na výstavbu piatich úsekov diaľnic a rýchlostných ciest v celkovej dĺžke 44,3 kilometra. Ide o úseky D1 Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka, D3 Žilina, Strážov – Brodno a R2 Ruskovce – Pravotice, Zvolen, východ – Pstruša a Pstruša – Kriváň. Celková predpokladaná hodnota týchto stavieb je viac ako 1,2 mld. eur. Agentúru SITA o tom v pondelok informovalo ministerstvo dopravy. Konečná cena za tieto diela, ktoré budú spolufinancované z peňazí Európskej únie a zo štátneho rozpočtu cez Operačný program Doprava, podľa rezortu vzíde z transparentnej súťaže.

„Vyhlásenie súťaže na tieto úseky je výsledkom našej tvrdej práce v minulom roku na príprave eurofondových projektov. Ich dokončenie nielen zlepší dopravnú infraštruktúru Slovenska, ale zároveň aj počas ich výstavby dá prácu ľuďom v regiónoch,“ povedal minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Počiatek. Aktuálne na Slovensku pokračujú súťaže na výstavbu viac ako 85 kilometrov diaľnic a rýchlostných ciest a ďalších 65 kilometrov je vo výstavbe.

Nové vyhlásené tendre sa uskutočnia už podľa zrýchlenej malej novely zákona o verejnom obstarávaní, ktorá nadobudla účinnosť 18. februára. Novela má podľa ministerstva vnútra zrýchliť a zefektívniť priebeh verejného obstarávania, ako aj čerpanie peňazí Európskej únie.

Minulý rok implementáciu projektov podľa ministerstva dopravy brzdili nedoriešené majetkovo-právne vysporiadania. „Vďaka veľkému úsiliu súčasného vedenia boli urýchlené prace, ktoré viedli k vydaniu všetkých potrebných stavebných povolení začiatkom tohto roku,“ informoval rezortný hovorca Martin Kóňa. NDS už skôr vyhlásila súťaže na stavebný dozor pre spomínané diaľničné stavby. „Tieto úseky sú síce prvé, ale v žiadnom prípade nie posledné, ktoré sa budú v najbližších rokoch súťažiť. Do konca roku 2016 rozostaviame 310 kilometrov diaľnic a rýchlostných ciest,“ dodal Kóňa. Ide prakticky o polovicu rýchlostných komunikácií, ktoré majú teraz vodiči na Slovensku k dispozícii.

Oznámenia o vyhlásení súťaží na stavbu úsekov D1, D3 a R2 poslala NDS na zverejnenie v Úradom vestníku Európskej únie 1. marca. V ňom je zatiaľ zverejnený tender na vypracovanie projektovej dokumentácie a uskutočnenie stavebných prác pre D3 Žilina, Strážov – Brodno. Odhadované náklady sú takmer 284 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty. Diaľničiari sa rozhodli pre verejné obstarávanie v podobe užšej súťaže. Dodanie projektu a práce by mali trvať spolu 1 095 dní, čiže tri roky. Záujemcovia môžu požiadať o účasť v tendri do 8. apríla a o vysvetlenie podmienok do 16. marca. Súťaže na ďalšie úseky budú zverejnené v nasledujúcich dňoch.

Počet shlédnutí: 0